08.05.13 Zdraví a nemoci

Klíšťata jsou tu!

 

Jaro je v plném proudu a s oteplením a rozkvetlými stromy přišli i nezvaní návštěvníci – klíšťata. Na časté otázky týkající se těchto nepříjemných parazitů odpovídá MVDr. Martin Bonczek

 

1/ Jaká je nejlepší prevence před klíšťaty?

Ideální formou prevence je pravidelná aplikace antiparazitárních přípravků (např. spot-on Fypryst chrání psa přibližně 4 týdny před klíšťaty a 8 týdnů před blechami. Kočku pak přibližně 2 týdny před klíšťaty a 5 týdnů před blechami. Vždy v závislosti na zamořenosti území.).

2/ Kterým místům se vyhnout a kde je největší výskyt klíšťat?

Klíšťata se nejčastěji vyskytují na teplých a vlhkých místech, optimální podmínky mají např. v listnatých lesích, na jejich okrajích ve vysoké trávě a podobně.

3/ Jaké nebezpečí hrozí lidem, pokud zvíře přinese domů klíště?

Jelikož klíště může být přenašečem nebezpečných onemocnění (např. borelióza, encefalitida), hrozí toto riziko i pro majitele psa nabo kočky, na kterého se může klíště také přisát a člověka nakazit.

4/ Kam se klíště nejčastěji přisaje?

Klíště si pro přisátí vybírá zejména místa s tenkou vrstvou kůže, kde se snadno přichytí a samozřejmě zároveň taky oblasti na těle, která jsou mimo dosah zvířete, aby si jej samo nemohlo vykousnout. Proto u psů i koček nacházíme klíšťata často např. na hlavě, na uších apod.

5/ Jak poznáme klíšťovou encefalitidu?

Mezi hlavní příznaky onemocnění patří horečka a neurologické poruchy. U některých zvířat může onemocnění probíhat latentně, bez projevení klinických příznaků, ale u některých končí vleklými zdravotními problémy a může skončit i smrtí.

6/ Jak poznám, že bylo klíště infikované?

Inkubační doba u psů trvá 4-9 dní, poté se můžou objevovat první příznaky onemocnění a je potřeba vyhledat veterinárního lékaře. Abychom těmto možným problémům předcházeli, je potřeba zvíře chránit preventivní aplikací antiparazitárního přípravku.

7/ Jak klíště zlikvidovat? A jak místo po přisátém klíštěti nejlépe ošetřit?

Na vytažení klíšťat se používají speciální kleštičky, které se dají koupit u veterináře nebo v petshopu. Místo je dobré desinfikovat některým z dostupných preparátů. Ideální likvidací je například spláchnutí klíštěte do wc.

8/ Kdy je nutné navštívit veterináře?

Pokud si na vytažení klíštěte netroufáte, navštivte svého veterinárního lékaře. Stejně tak je potřeba nechat zvíře vyšetřit, při jakékoliv změně zdravotního stavu.

9/ Jak správně aplikovat spot-on?

Aplikace je velmi jednoduchá. Stačí vyjmout jednodávkovou pipetu ze sáčku, sejmout čepičku, kterou pak opačným koncem nasadíte na pipetu a promáčknout její plombu. Pak už jenom rozhrňte srst zvířete v oblasti mezi lopatkami, přiložte hrot pipety na kůži a stiskněte tak, aby se její obsah vyprázdnil na kůži.