29.01.11 Život s kočkou

Kočičí hřbet

Většina kočkařů moc dobře ví, o čem mluvím. Působivý postoj naježené kočky je totiž nepřehlédnutelný! Kočky se tak v některých situacích snaží vypadat mnohem větší, než ve skutečnosti jsou. Studie odhalily, že se jedná o zastrašovací projev a střední bod podráždění (kombinace obranného a útočného chování).

 

Z různých podrobných pozorování koček vyplývá, že jejich pozice těla a výrazy obličeje nepřecházejí pouze z agresivní hrozby, resp. útoku do přikrčení při obraně vestoje. Naježení představuje určitý střed, kdy kočka stojí na natažených nohách, hřbet má zafixovaný ve vysokém oblouku s naježenými chlupy (táhnou se po linii hřbetu až na ocas). Naježení je důsledek „husí kůže“, která i lidem samovolně naskočí, když mají strach (či prožívají silné emoce), nebo jim je zima. Kočičí hřbet je pozice, kterou kočky zaujímají v situacích, kdy jsou vystaveny nějaké hrozbě. Mají tuto „nahrbovací“ schopnost, protože jejich páteř obsahuje skoro 60 obratlů (dvakrát více než mají lidé). Koťata se této dovednosti učí již v rané fázi vývoje. Kočka se při ní navíc staví k nepříteli bokem, aby tím opticky zvětšila svou velikost. Má to vzbuzovat dojem, že je větší a více odstrašující. Účelem je vyrovnat se velikostí protivníkovi nebo donutit predátora, aby se porozhlédnul po menší a méně hrozivé oběti. Kočky tento postoj často využívají při střetu se psy, je to určitá směsice obrany a útoku – vysoce vztyčené nohy signalizují útok, naježená srst, stažená hlava a syčení zase obranu. Bránící se kočka, která se snaží vypadat útočně, může díky této pozici uhájit své zájmy (teritorium, potrava). Povšimněte si, že se kočka za těchto okolností pohybuje poněkud prkenně, je to z důvodu vnitřního konfliktu mezi útokem a obranou.

 

Rozcvička

Kočičí hřbet ale může být někdy úplně nevinný… Ano, řeč je o protahování. Kočka po probuzení (podobně jako lidé) zívá, poté si protáhne přední nohy, postaví se do výšky, napne všechny čtyři nohy, vyhrbí hřbet, čímž si protáhne a uvolní svaly. Nejprve si pořádně protáhne přední nohy, poté přejde k zadním končetinám. Tato sada zahřívacích cviků jí pomáhá udržovat se v dobré kondici, díky protažení se páteři a svalům vrací pružnost. Ta je pro kočky velmi důležitá, neboť se díky ní prodlužuje délka skoku při běhu (což je důležité nejen při lovu, ale i při útěku). Další výhodnou je ohebnost, kterou uplatňují (nejen) při důkladné očistě kožíšku…

Použité zdroje informací: Roger Tabor, 100 způsobů, jak rozumět vaší kočce, Mladá fronta