7 rad, na co si dávat pozor, když jdete k chovateli pro kotě


Vybrali jste si vytoužené kočičí plemeno a teď už jen pročítáte inzeráty s nabídkou koťat? Dříve než svého nového mazlíčka přivezete domů, je vhodné zajít k chovateli na návštěvu a prohlédnout si celý vrh a prostředí, kde kočky žijí.

 

  1. Je úplně normální, když má chovatel víc koček, ale pokud má doma přímo „překočkováno“, není to žádné dobré znamení. Kočky potřebují lidskou pozornost a péči a když má někdo hodně zvířat, těžko jim ji poskytne v dostatečné míře (i když existují výjimky).

  2. Všímeje si, zda vám jdou koťata volně naproti. Duševně a tělesně zdraví jedinci vidí v návštěvě vítané zpestření každodenní rutiny, chovají se hravě a zvědavě (samozřejmě pokud zrovna nespí). Koťata, která vyrůstají v samostatné místnosti a nebyla příliš v kontaktu s lidmi, jsou často zdrženlivější a mohou působit bázlivě či nezaujatě. Vzhledem k tomu, že koťata prožívají u chovatele důležité období, kdy si mimo jiné zvykají na konakt s lidmi, je zásadní, aby chovatel své odchovy nechal vyrůstat uprostřed rodiny. Pak je mnohem pravděpodobnější, že budou kočky v dospělosti dobře a bez strachu reagovat na setkání s jinými lidmi.

  3. Zkontrolujte, zda koťata působí zdravým dojmem. Neměly by se u nich vyskytovat výtoky z nosu a očí, špinavá ouška nebo stopy průjmu.

  4. Dalšími náznaky, že něco nemusí být v pořádku, jsou mimo jiné příliš kulatá bříška a holá místa v srsti, která mohou mít různé nepříjemné příčiny.

  5. Nikdy si také nevybírejte „to vzadu“, protože většinou existuje oprávněný důvod, proč je toto kotě mnohem menší a méně odolné než ostatní.

  6. Seriózní chovatel nepředá svá koťata novému majiteli nikdy před dosažením dvanácti týdnů věku.

  7. Pokud kupujtete kotě s průkazem původu, automaticky byste k němu měli dostat i kupní smlouvu. Solidní chovatel se v ní mimo jiné zavazuje k řešení problémů (zejména zdravotních), pokud nějaké vzniknou.

 

Zdroj: ESTHER J.J. VERHOFF-VERHALLENOVÁ ENCYKLOPEDIE KOČEK


Vanda Ročková
Napsáno: 4.10.2016 10:40:34

Forum.

25.4.2017

tom

mohou se kotata koupat

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz