Přezubování


Mléčné zuby se u koťat začíná prořezávat přibližně ve stáří 14 dní po narození. Přezubování, neboli výměna mléčných zubů za trvalý chrup, začíná od 14. týdne věku výměnou řezáků, špičáky se začínají vyměňovat od 5. měsíce věku a přezubení je ukončeno po 6. měsíci věku.

 

Vzhledem k tomu, že přezubování často doprovází svědění nebo bolest dásniček, je vhodné kotě v tuto dobu krmit spíš mokrým krmivem (konzervy, kapsičky). Bolest se projevuje tím, že kotě často ohryzává různé předměty, proto proveďte doma opatření, aby nemohlo překousat kabely apod. Problém se vyřeší obvykle sám, ale stejně kotěti můžete nabídnout hračky ke kousání. Někdy se může dokonce objevit i zánět dásní nad prořezávajícími se zuby. V těchto případech kotě nejí, je méně aktivní, někdy se může objevit i zvýšená teplota. Charakteristický je zápach z tlamičky. Určitě v takovém případě navštivte veterináře, protože zánět se musí přeléčit. Od 5 měsíců, kdy se objeví trvalé zuby (celkem 30), může kotě žvýkat tvrdší potravu a větší granule. Jakmile se prořežou trvalé zuby, doporučuje se dobrá ústní hygiena (čištění zubů, používání dentálních pamlsků). Majitel by obvykle do přezubování vůbec neměl zasahovat. Opatření je nutné jen v případě, že by začaly růst špičáky vedle sebe a neměly se do cca 7 měsíců k vypadnutí samy, pak je nutný zásah veterináře, aby nedošlo ke špatnému růstu trvalých zubů.


Vanda Ročková
Aktualizováno: 27.6.2015 20:50:09
Napsáno: 27.6.2015 20:44:28

Forum.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz