07.03.18 Život s kočkou

Mňouká a skáče na dveře

Máme sedmiměsíčního kocourka Filipa. Je to malý rošťák, ale jinak je moc hodný a máme ho rádi. V brzkých ranních hodinách, což je mnohdy už ve 4 hodiny, skáče na dveře a na kliky u pokojů, mňouká a dožaduje se jejich otevření. Je jedno, jestli jsou kliky otočené. Dá se toho nějak zbavit? A jak?

Toto chování lze u koček pozorovat poměrně často. Kočky jsou totiž noční lovci, takže je pro ně přirozené, že přes den víc spí a v noci jsou aktivní. Prvním opatřením je kocourka přes den pořádně zaměstnat, aby v noci déle spal. Hrajte si s ním, házejte mu míčky, podněcujte ho k honičkám. Využít můžete laserové ukazovátko, mávátko apod. Tyto aktivní hry jsou důležité obzvlášť večer před krmením. Co se týče krmení, dávejte mu 3x denně mokré krmivo s volným přístupem k suchému krmivu. Dospělá kočka se krmí už jen 2x denně ráno a večer mokrým krmivem, přes den má přístup k miskám s granulemi. Kocourkovi však dejte do misky jen takové množství krmiva, které mu vystačí na jeden den, aby se nepřecpával.. Ráno mu vlhké krmivo dejte těsně před tím, než budete odcházet z domova. Rozhodně by to neměla být první věc, kterou ráno uděláte, když vstanete. Jinak to bude kocourka podněcovat k vašemu buzení. Abyste Filípka zaměstnali i přes den, když je doma sám, připravte mu nejrůznější úkryty, kam dáte část krmné dávky (granulí, suchých pamlsků). Můžete pořídit míček na pamlsky, nebo mu vymyslet nejrůznější podomácku vyrobené schovávačky (plata od vajíček, kelímky od jogurtů, krabice od bot s otvory apod.) Tyto skrýše střídejte, aby se kocourek přes den sám zabavil. Jestliže nechcete, aby s vámi v noci sdílel ložnici, nechte ho vždy zavřeného mimo, ale umožněte mu volný přístup k miskám s granulemi a vodou. Musí mít možnost se dosyta najíst, když k ránu dostane hlad. Na noc zatáhněte závěsy a žaluzie, aby měl kolem sebe tmu. V úplné tmě totiž ani kočky nevidí. Jakmile začne mňoukat a skákat, ignorujte ho. Hlavní zásadou je neotevřít dveře, když si to kocour vynucuje. A už vůbec ne otevřít a dát mu jeho oblíbenou kapsičku nebo si s ním začít hrát. Tím by se mu vytvořil návyk, že stačí „škemrat“ a dělat hluk a přijde odměna. I když bude hlasitě mňoukat a skákat, dělejte, že nic neslyšíte. Neokřikujte ho, nemluvte na něj, nevstávejte, nerozsvěcejte světlo a už vůbec se ho nesnažte uklidňovat, hrát si s ním nebo ho krmit. To je totiž přesně to, co váš Filip chce. V noci mu prostě nevěnujte pozornost a toto nežádoucí chování by mělo postupně vymizet. Vydržte aspoň 14 dní. Abyste ochránili dveře, přikryjte je starými dekami, na které našijete gumy na připevnění.

Můžete vyzkoušet i různé přírodní preparáty určené pro kočky. Počítejte však s tím, že nemusí zabrat. Na některé kočky fungují skvěle, na některé vůbec. Na úporné mňoukání se používá například kozlíkový extrakt ve formě pipety – Beaphar No Stress Spot on. Snižuje stres u koček a udržuje je v klidu díky zklidňujícímu účinku extraktu kozlíku lékařského. Pokud to nezabere, ještě je možnost pořídit tzv. Pet corrector, což je sprej vydávající pro kočku nepříjemný syčivý zvuk. To byste však museli mít dveře do ložnice otevřené a pokaždé, když by kocour začal skákat, jednoduše byste stlačili sprej. Tím se lekne a v nežádoucím chování ho to vyruší. Kocour si však musí myslet, že sprej syčí sám, ne že to děláte vy. Proto musíte mít sprej připravený po ruce u postele a během nežádoucího chování ho nenápadně stlačíte. Nic neříkáte, ani nevstáváte, kocoura si stále nevšímáte. 

Jestliže kocourka nemáte na chov, uvažujte o kastraci, to by ho mělo také zklidnit. Kastrace se ale doporučuje až kolem jednoho roku věku z důvodu dokončení tělesného i psychického vývoje.

Foto: pixabay.com