Výchova a učení


Kočka má dobrou paměť, a pokud se chce něčemu naučit, rozhodně o zvládne. Musí však vědět, že je to pro ni výhodné – většinou se totiž nesnaží udělat tím člověku pouze radost. To je hlavní rozdíl mezi kočkou a psem, který plní rozkazy s radostí.

 

Při výcviku hraje tedy velkou roli odměna v podobě pamlsku a pochvaly s pohlazením. Kočka citlivě reaguje na tón hlasu a dobře rozumí jeho významu. Proto jako trest za nepatřičnou činnost stačí většinou zvýšený hlas a zřetelné NE nebo FUJ.

K základním dovednostem patří používání toalety, obrušování drápů na určitém místě a příchod na zavolání. Nejsou to však zdaleka jediné dovednosti, které se kočka může naučit. Lze trénovat i aportování malých předmětů, skok na rameno, chození na vodítku, používání kočičích dvířek apod.

Některé kočky mají až „cirkusáckou“ povahu a předvádění je jim vlastní. Je to pro ně způsob hry, jímž obohacují svůj denní program. Takových koček však není mnoho.

Při „výcviku“ koček platí obecné zásady učení – především důslednost, tedy nutnost chválit a dovolovat vždy tutéž věc a vyjadřovat nelibost a vyjadřovat nelibost rovněž nad stále stejnou věcí. Pokud je kočka za stejnou činnost jednou pochválena a podruhé okřiknuta, je velmi zmatená až neuerotizovaná.

 

Chození ven

Pokud jsme se rozhodli pouštět svoji kočku ven, musíme ji nejdříve v rámci možností vycvičit, aby věděla, kde je její domov, a aby uměla přijít na zavolání. Otázku, zda budeme kočku pouštět, si musíme ujasnit v 8 až 9 měsících jejího věku. Zavřít naučenou kočku do bytu je pak totiž téměř nemožné. Kotě, které začíná chodit ven, musí přijímat mnoho nových vzruchů a dojmů. Začneme jen krátkou procházkou a jdeme spolu s kotětem, případně použijeme i vodítko. Potom je pustíme samostatně, ale před jídlem, aby mělo více motivace k návratu. Kotě už musí umět přijít na své jméno či jiné zavolání – je možné použít i zvuk sušenek nebo jiný, předem nacvičený pokyn, spojený s potravou nebo alespoň pamlskem. Je možné rozmístit malé kousky voňavé potravy jako značky na cestě domů. Tyto výpravy kotěte pomalu prodlužujeme. Na cestě se kotě může setkat se starousedlou kočkou, a máme-li i toto setkání pod kontrolou, je prospěšné. Snažíme se však kotě ochránit před rozzlobenou kočkou. Ještě dříve si pak musíme rozmyslet, zda je okolí našeho bydliště pro volný pohyb koček vůbec vhodné. Frekventovaná silnice v blízkosti by nás měla vést spíše k vymyšlení náhradního způsobu venčení, nejlépe k vybudování voliéry. Výborným, i když finančně dosti nákladným řešením je vytvoření dokonalého oplocení celé zahrady s opatřením proti jeho přelézání. Tak může kočka bez problémů užívat celou zahradu a my můžeme být opravdu klidní. Těmito způsoby řeší otázku venčení chovatelé, chované kočky a kocouři totiž volný výběh mít nemohou.

 

Cestování

Kočky většinou cestují nerady. Proto je výhodné nacvičovat cestování již s malými koťaty – zejména máme-li v úmyslu jezdit na výstavy nebo třeba na chalupu. Nezbytností je dobrá přenoska, která má být dostatečně velká, aby se v ní kočka mohla postavit a otočit. Na daleké cesty jsou vhodné přenosky ještě větší, aby se tam vešla i malá toaleta a na mřížku šla připevnit miska na vodu, případně krmení. Efektivní proutěné přenosky na kočky nejsou spolehlivé – kočky je mhou otevřít nebo rozkousat. Hodí se spíše domů jako pelíšky. V autě je dobré přenosku zafixovat bezpečnostním pásem. Pokud s tím máme problémy, můžeme pás zkombinovat s popruhem nebo pružnými gumami s háčky, které jsou určeny k fixaci nákladu na zahrádce vozu. Kočce, které při cestě trpí nevolnostmi, může veterinář naordinovat sedativní prostředek.

 

Používání toalety

I když se malé kotě u chovatele naučí toaletu používat, v důsledku velké změny spojené s novým domovem může na čas tuto dovednost zapomenout. Postavíme tedy kotě do toalety a packou napodobujeme hrabání. Pokud potřebu vykonalo jinde, je velmi účinné položit kousek hadříku nebo papíru nasáklého močí do toalety. Učení doprovázíme chválením a odměnou v případě úspěchu.

 

Příchod na zavolání

Nejlépe ho nacvičíme, je-li volání spojené s rachocením kočičích sušenek v krabičce. Máme-li více koček, můžeme je naučit, aby každá přišla na svoje jméno. Odměnu spojujeme s vyslovením jména a povelu.

 

Používání škrabadla

Kotě postavíme ke stabilnímu škrabadlu, packami napodobíme škrábání a kotě odměníme. Kočky většinou velmi rychle chápou, co mají dělat.

 

Používání vodítka

Nejprve necháme vodítko ležet na zemi, aby si s ním mohla kočka pohrát. Pak jej šetrně a na krátkou dobu nasadíme. Postup několikrát zopakujeme, dokud kočce nepřestane vadit, a zkusíme s ní chodit. Kočka však nechodí na vodítku stejně dobře jako pes. Část se zastavuje, zkoumá okolí a chodí nepravidelně.

 

Marie Říhová, Chov koček, Grada, 2007


Vanda Ročková
Aktualizováno: 27.2.2011 15:36:19
Napsáno: 27.2.2011 15:30:14

Forum.

Vložit príspěvěk

22.8.2011

Pavla

Ahoj Pořídili sme si kotě k rodinému domu. Už před tím sme měli kočku, která s námi zůstala už jako dospělá, po tom co sme dům koupili. Chodila se domů najíst, zahřát ke krbu, ale většinou byla venku, a hlavně i venku chodila na záchod. Kotě co sme si pořídili, je naučené na záchůdek. Už taky hodně času tráví venku, ale na záchůdek se stále vrací domu. Jak ho naučit, aby chodil venku?? Moc děkuji za radu :o)

20.9.2011

Verunka

Dobrý den Pavlo, u kotěte můžete zkusit vždy když směřuje na záchodek ho místo toho přenést ven, také je dobré tam kam kotě přenesete nasypat trochu steliva aby kotě pochopilo, že má chodit ven. Uvnitř by ale mělo mít stále přístup k záchodku.

7.11.2011

Veronika

Dobrý večer, mám doma už dva měsíce čtyř měsíční Britské modré koťátko, kočičku. Před necelými dvěmi týdny jsme se přestěhovali do nového domu a pár dnů zpět jsem zjistila, že Mia mi čůrá na koberec pod postelí. Vždycky když se vrátím ze školy najdu tam mokré loužičky. Přitom na záchodek je naučená a má ho v tomtéž pokoji. Měla byste nějakou radu jak ji v tom zabránit a odnaučit ji to?. Děkuji za odpověď

6.7.2012

Leguánka

Moje kočka umí sedni, lehni, dej pac, hop (třeba do vany), (válej) sudy, popros, aport a sedět na rameni. Kdyby jste tohle chtěly naučit i svojí kočku, písněte na e-mail. Kalinsof@seznam.cz

8.7.2012

Patricie

Dobrý den, mám 6měsíční britku. Vůbec neposlouchá, na zavolání nikdy nepřijde. Taky nám skáče na stůl. Přijde mi, že ani neví, co dělá špatně. Občas skočí na stůl a klidně se na nás dívá. Neseskočí, dokud ji neokřikneme. Poraďte prosím, co dělat, aby byla lépe vychovaná. Díky

22.7.2012

mišel

včera jsem si poridila 2 mesicni kote britskou modrou holčičku udelala jsem ji pelisek na ktery jsi ihned zvykla ale s chozenim na zachod je to velmi obtizne ma dobrou podestylku ale nechce toaletu kdyz ji tam polozim tak chce hned pryc a nebo jsi tam lehne..poradi mi prosim nekdo jak ji naucit na toaletu diky mišel

25.8.2013

Ellen

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak dlouho musí být kotě drženo doma, tak aby se aklimatizovalo a mohlo pak samo chodit ven, s tím že by se dokázalo vrátit? Děkuji :)

27.10.2014

N+A

Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat, jestli můžu mému koťátku obojek i v noci, nebo jí ho mám dávat jen když jdeme ven? A je lepší, aby měla známku nebo ne?

20.6.2015

Petra

Jak mám naučit kočku aportovat a chodit na jméno

15.7.2015

Lucie N

Dobrý den,mám ročního kocourka který chodí ven.Bohužel jeho brášku srazilo auto a zůstal nám sám nejraději by h byla kdyby ven nechodil.myslíte že je to reálné ho přeučit.chci mu pořídit nového kamaráda který ven chodit nebude

5.1.2016

Petra

Dobrý den, po úmrtí mého dědečka jsem zdědila 2 domácí kočičky, jedna má 4 roky a druhá 5 let. Hledám jim nový domov. Jsou zvyklé pouze v bytě nebo v baráčku, ven pouštěné nebyly nikdy. Chci se zeptat, zda je šance je naučit chodit ven? Kdyby to bylo možné, nechala bych si je, jsou na chalupě, kam min. jednou do týdne jezdím. Děkuji za odpověď.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz