Jídelníček pro kočku


Kočka není malý pes. Touto obligátní poučkou začíná výuka studentů veterinární medicíny bezprostředně po jejich příchodu na fakultu. A platí to i ve výživě a potravních návycích. Kočka je na rozdíl od psa „čistý“ masožravec. Znamená to, že se neobejde bez bílkovin živočišného původu, dobře metabolizuje tuky, vyžaduje jen minimum sacharidů a vůbec nepotřebuje zeleninu nebo ovoce. To ovšem neznamená, že by si měla potravu nalovit sama.

 

Nemoci toulavých koček

K tomu, aby kočka průměrné velikosti pokryla potřebu bílkovin a energie, musí denně odchytit a sežrat sedm myší, a to rozhodně není málo. Když si uvědomíme, že každý třetí drobný hlodavec bývá infikován cystami Toxoplasma gondii a každá pátá myš v sobě nosí vývojová stádia tasemnice kočičí (Taenia taeniaeformis), tak je infekce lovících koček spíše pravidlem než výjimkou. Toulavý způsob života jim přináší vážná zdravotní rizika, kromě parazitóz, přenášených drobnými hlodavci nebo blechami, se smrtelné nebezpečí skrývá také v kočičích virózách typu leukémie a imunodeficience.

 

Krátký život tulaček

Před 30 lety žilo toulavým způsobem života 78 % koček. Kastrace a sterilizace se prováděly v mnohem menší míře a komerční krmiva pro malá zvířata u nás prakticky neexistovala. Tomu odpovídal i průměrný věk koček, který nedosahoval ani pěti let. Nutno však podotknout, že mnohé kočky s volným pohybem hynuly pod koly automobilů nebo se stávaly snadným terčem myslivců. Nyní je situace naštěstí úplně jiná. Postupně se daří prosazovat trend, aby každá kočka měla svého majitele. Značná část kočičí populace je nyní kastrována, dramaticky ubylo zvířat vysloveně toulavých a v případech, kdy je kočka vášnivým lovcem drobných hlodavců, existují účinné antiparazitární programy.

 

Hotová krmiva prodlužují život?

Ze srovnávacích studií vyplývá, že průměrný věk dožití koček žijících v České republice roste snad nejrychleji v Evropě. V současnosti se pohybuje mezi 12–14 roky. Kromě kvalitní chovatelské a veterinární péče se na tom ve značné míře podílí obrovský pokrok ve výživě. Používáním hotových krmiv se podařilo výrazně snížit výskyt onemocnění z poruch metabolismu. Mnohé speciální diety doporučené veterinárními lékaři jsou schopny dlouhodobě předcházet nebo mírnit závažná onemocnění, např. výskyt močových kamenů, cukrovku, chronická onemocnění srdce, ledvin, jater, slinivky, gastrointestinálního traktu apod. Speciální diety se používají u pacientů po závažných zákrocích, onkologických pacientů, ale také u stále početnější skupiny zvířat trpících obezitou.

 

Pozor na syrové maso a vejce

Přes oblibu hotového krmiva má hodně lidí pocit, že kočka potřebuje maso v přírodní podobě. Majitelé se snaží kočkám nahradit lovenou zvěř podáním syrového masa v domnění, že jim prospívá. Kočkám moc chutná a je radost sledovat, s jakým zájmem se kolem vás kočka točí, když chystáte oběd nebo večeři. Pokud krmení koček syrovým masem nemůžete odolat, tak dbejte na to, aby předtím bylo maso nejméně po 3 dny zmražené při teplotě minimálně -18 °C.

 

Rizika jednostranné stravy

Pokud chcete svou kočku krmit doma připravovanou stravou, nastudujte si co možná nejvíc informací o výživových potřebách koček. Výlučné krmení masem či masnými produkty může způsobit zdravotní komplikace. Kromě skutečnosti, že se u zvířat krmených syrovým, ale i vařeným masem neustále potýkáme se zvýšeným výskytem průjmů nejrůznějšího původu, existuje řada konkrétních onemocnění z chybné nebo jednostranné stravy. Nejčastější problémy domácích receptur souvisí s nadměrným obsahem bílkovin, převahou fosforu v poměru k vápníku a nedostatkem tuku. Další typické chyby:

·         Krmení syrovými mořskými rybami kočkám škodí, protože tyto ryby obsahují enzym thiaminázu, který rozkládá vitamin B1 (thiamin). Důsledkem bývají závažné změny v mozku a v srdečním svalu s následky, které mohou být až fatální.

·         Syrová játra nejenže vyvolávají u koček průjmy, ale pokud se jimi krmí dlouhodobě, může nadbytek vitaminu A obsažený v játrech způsobovat závažné pohybové potíže počínající ztuhlostí krku (kočky zaujímají polohu sfingy) a pokračující omezenou hybností kloubů končetin v důsledku patologických kostěných výrůstků.

·         Kravské mléko dospělým kočkám nesvědčí. U většiny koček mizí v období dospívání schopnost produkce enzymu laktázy. Mléčný cukr (laktóza) obsažený v mléku není u těchto jedinců trávena a logickým důsledkem jsou chronické vysilující průjmy. A pak že je čerstvě nadojené kravské mléko pro kočky to nejlepší...

 

Příklad domácí vařené stravy

Příprava domácí stravy vyžaduje velké znalosti ve výživě a dostatek času. Laik nedokáže jen tak podle oka sestavit kočce nutričně vyvážený recept a připravit podle něj biologicky vstřebatelnou a stravitelnou dávku. Z toho plynoucí problémy jsou odmítání krmiva, chronické selhání ledvin, opakovaná pankreatitida, hypertriglyceridemie, diabetes mellitus. Příkladem nesprávné domácí stravy může být recept používaný laiky pro redukci močových kamenů:

  • 1 kus = 33,4 gramů vařených vaječných bílků
  • 1 stonek brokolice s lístečky = 37 gramů
  • ½ pohárku (55 gramů) vařeného zadního jehněčího
  • ½ pohárku (79 gramů) vařené bílé rýže
  • 14 kusů (70 gramů) zelených hroznů

Laboratorní rozbor takového krmiva: 335 kcal, 25 % bílkovin, 31 % tuku, 44 % bezdusíkatých látek, Ca:P = 0.06. Při krmení touto recepturou bude kočka trpět nedostatkem následujících důležitých složek potravy: vápník, fosfor, draslík, hořčík, železo, měď, mangan, zinek, vitamin D, vitamin E, vitamin B 12 a kyselina pantotenová.

 

Vegetariánství škodí

Rovněž vegetariánství je pro kočky zcela nevyhovující. Kočky vegetariánky zaostávají v růstu, ztrácejí schopnost reprodukce a trpí poruchami až ztrátou zraku. Bez masa se u koček dostavují další komplikace dlouhodobě neslučitelné s životem. Nejsou totiž schopny syntetizovat esenciální aminokyselinu taurin ani kyselinu arachidonovou obsaženou v tucích. V praxi to znamená, že se na rozdíl od většiny dalších živočichů včetně člověka neobejdou bez bílkovin a tuků živočišného původu. Správné množství všech potřebných živin je obsaženo v kvalitních komerčních krmivech připravených speciálně pro kočky.

 

Vymoženosti moderní doby

Průmyslově připravená krmiva se v České republice využívají 20 let a jejich obliba mezi chovateli každým rokem roste. Navíc kočky krmené suchým krmivem mají zdravější zuby a dásně než kočky, kterým je předkládána domácí strava. Bylo prokázáno, že jedním z hlavních problémů vařeného masa je rychlejší tvorba zubního plaku, zubního kamene a výrazně horší hygiena dutiny ústní, což se vedle zdravotních problémů (záněty dásní, parodontóza apod.) projevuje i nevábným zápachem.

Současná nabídka průmyslově vyráběných krmiv je velmi široká. Liší se recepturou, způsobem zpracování, účelem, dietním zaměřením, cenou a samozřejmě i kvalitou. Podle údajů o obsahu živin, minerálů a vitaminů uvedených na obalech a prezentovaných v reklamách by se mohlo zdát, že kvalita krmiv je ve všech případech prvotřídní, což samozřejmě není pravda. I zde je třeba pečlivě vybírat. Kromě ceny, která by měla reflektovat kvalitu použitých surovin, zkoumejte i úroveň výzkumů výrobce, publikační výstupy a výsledky nezávislých studií…

 

Častá strava v malých dávkách

Ke zdravému růstu a vývoji koček patří kvalitní chutné krmivo a jeho správné podávání. Ve svých potravních návycích jsou poměrně konzervativní a není vůbec lehké najít krmivo, které lahodí jejich chuťovým pohárkům. Pokud jim něco nechutná, tak dokáže krmivo dlouho odmítat. Psovi v dospělosti většinou stačí krmení jedenkrát denně, kočka jej přijímá v menším množství, ale ke své stravě se vrací až 20krát v průběhu 24 hodin. Slupne pár granulí a pokračuje ve své oblíbené činnosti, např. hře nebo spánku. Potravní návyky úzce souvisí se způsobem života koček, ale samozřejmě také záleží na preferencích majitelů. 

 

Jak poznat zdravou kočku?

Většina chovatelů koček jsou lidé zvídaví a mají s výživou koček své vlastní zkušenosti. Určitě potvrdí, že jedním z nejlepších ukazatelů kvality použitého krmiva je zdravotní stav jejich vlastní kočky charakterizovaný kvalitou a leskem srsti, výživným stavem, fyziologickými projevy, tělesnou aktivitou a chutí do života i ve vysokém věku.     

 

Text: Prof. MVDr. Miroslav Svoboda, CSc.

Klinika chorob psů a koček Fakulty veterinárního lékařství

Veterinární a farmaceutická univerzita Brno


Vanda Ročková
Aktualizováno: 21.1.2012 15:19:17
Napsáno: 17.12.2010 14:41:50

Forum.

Vložit príspěvěk

4.1.2011

Tobolková

Dobrý den,chtěla bych poradit jaké krmivo je kvalitní pro kočky.Mám Siamky které potřebují mít svalovou hmotu.Používám Purinu Pro Plan.Moc děkuji za radu.Tobolková

4.1.2011

Dita

Dobrý den,chcete-li kvalitní krmení, nedejte na reklamu a dívejte se na složení. V Purině ProPlan uvedených X procent masa je v syrovém stavu, maso obsahuje 70-80% vody, takže když máte 100g masa a vysušíte, zbyde Vám ubohých 20-30g moučky. Přestože vyhláška EU nařizuje uvádět složení krmiva v již sušeném stavu, asi ne pro všechny tato pravidla platí. Český výrobce Vafo Praha- superpremivka Brit Care, uvádí vše v sušeném stavu(moučka). Své kočky- pouliční směs a jedna s PP, krmím granulemi Orijen nebo Acana, dostávají syrové maso- nejvíce jedí kuřecí prsa. Hledáte-li kvalitní krmivo, hledejte takové, které obsahuje vysoký podíl masa v SUŠENÉM stavu, což je třeba výše zmiňovaný Orijen nebo Acana(kolem 30%). Svalovou hmotu- nemýlím-li se, kočky i psi shodně berou z bílkovin, u masožravců samozřejmě je třeba vybírat bílkoviny živočišného původu(bohužel takových je v proplanu pomálu). Dalším kritériem pro krmení svých koček je obsah chemických konzervantů- zásadně nekrmím kočky ani psy chemicky konzervovanými krmivy(např. vyhlášený a veterináři propagovaný Royal Canin). Kvalita granulí se dá dobře poznat i tím když je namočíte, dejte si vedle sebe několik různých druhů a zajijte vodou, ten výrobek, který bobtná nejpomaleji je zpravidla ten nejkvalitnější(zkoušela jsem takto RC,Proplan, Guabi natural, Arden grange, Leonardo, Acana, Orijen- dvě poslední jsou na tom nejlépe, nejhůře RC a Proplan, navíc mi po proplanu kocour zvrací a to dost!, přestože jsem mu ho namíchala s jeho obvyklými granulemi po kterých problémy nemá!!!) Šťasnou ruku při výběru

4.1.2011

Míla

Moc děkuji za radu.Ještě se optám co říkáte na Hills a Applaws.Ten Applaws jsem měla vzorek a chutnal jim.Acanu a orijen mi nechtějí baštit.Kuřecí prsíčka to by jim také jelo.Přeji pěkný den a děkuji za odpověď.

4.1.2011

Alpinka

My Vám to se svojí kočičkou řekneme asi takhle. Kočička se dožívá úctyhodného věku 15 let. Její srst je lesklá, zoubky na svém místě. Před těmi 15 lety granule začínaly, čím jsme ji krmily to už si fakt nepamatuji. Je pravda, že miluje Friskies, i když o něm vím, že má bídná 4% masa. Poslední léta má občas Acanu. Mléko jen ojediněle a ještě pár loků. Smetánku taky jen tak někdy. Myslím, že nic se nemá přehánět, všeho s mírou. Takže granule k dispozici vlastněš celý den, nabízí si sama dle chuti. Večer jedna kapsička. Nejradši má šťávičku. A když se dostane ke sladké buchtě je spokojená maximálně. Stačí jí jen ochutnat pár soust. Je to zkrátka naše babička, která s námi cvičí se všemi. Plemeno evropská venkovská, v zimě je s námi v bytě, když je teplo vyhřívá se na zahrádce. A doufáme, že ještě dlouho bude.

5.1.2011

Lalina

Já mám doma 3.Všechny holky domácí, krmíme Friskies,Kanadskou ankou a Purinou proplanObčas i různými jinými,ale to už vybírám na přilepšenou dražší značky.Ta nejstarší a nejmladší vyžadují maso,tedy kapsičky a ta prostřední baští jen granule. Občas políže trochu z kapsičky Gurmet. Misky mají pořád plné a jedí, když mají chuť. Jsou zdravé a velmi čilé. Dokonce i ta bábrle občas běhá jak pošetilec a to už má 8. Taky kupuju kapsičky opticat z Lidlu a holky je mají moc rády.

7.7.2011

Peter M.

Dobrý den. Chci se zeptat, jestli kočkám vadí vařené brambory. Už sem se ptal spousty lidí a každý mi řekl něco jiného. Děkuji za odpověď

4.8.2011

Tereza

Dobrý den, mám doma ročního kocourka, který byl do půl roku tlustý a statný kocour. I když se strava nezměnila(Whiskas+Friskies granule, kapsičky a konzervy) Felix strašně pohubnul a opravdu ztěží dosahuje více gramů. Prosím Vás tedy o radu, jak Felixe stravovat pro větší váhu, děkuji.

27.8.2011

anabel31

granule mají obrovskou reklamu a propagaci, a jsou v nich jistě velké peníze. Co je nejlepší pro čičindy? Odkaz

2.9.2011

Lucienne

Dobrý den, já mám takový problém. Chodím na koně celkem často do jedné stáje (mám pronajatého koníka) a jsou tam asi 2 kočičky, které (je na nich vidět, že nejsou pravidelně krmeny), jsou celkem hubené, mají nekvalitní srst atp. Je mi jich opravdu líto a tak jim přinesu vždycky třeba vařenou rýži a paštiky (jelikož nemám moc peněz - je mi 14 let), tak si nemohu dovolit jim kupovat krmivo. Prosím poraďte, zda to dělám správně, nebo jestli jim mám spíš třeba přinášet trochu psího krmiva (máme 2 pejsky), nebo jinou stravu. Děkuju mockrát, Lucie

13.10.2011

Adam

Dobrý den. Za prvé chci odpovědět na dotaz Lucienne. Jak je napsáno výše, kočky potřebují živočisnou bílkovinu, takže krmit masem. Takové kočičky určitě potěšíš i nejlevnějšími granulemi a jejich srst bude určitě lépe vypadat. A pak něco z mých postřehů máme doma 6 koček a všechny chodí ven. Ze své zkušenosti mohu říct, že každá potřebuje trošku něco jiného. Úplně bych nedoporučil nechat misky s jídlem volně, aby mohli jíst, jak se jim zamane. Může to někdy vést k velké obezitě, kterého se kočka pak už těžko zbavuje(jednou nám umřela kočka v 10 letech na infarkt na 99% kvůli obezitě). Snažte se krmit 2x až 3x denně. Jedna naše kočka má ráda sladké buchty, jiná miluje vařené brambory, jiná zase žere téměř jenom granule. Obecně bych řekl, že nic se nasmí přehánět a všeho s mírou. Syrové maso a mléko by měly také jen v malém množství. Pozorný chovatel dokáže rozpoznat, co která kočička ke zdravému životu potřebuje.

13.10.2011

Adam

Ještě k těm granulím. Souhlasím z výše uvedenou metodou, jak zjistit kvalitu granulí. Naložte je do vody a ty, které budou nejpomaleji bobtnat by měly být nejkvalitnější; podle mě to funguje.

19.2.2013

Aneta

Dobrý den, mám kastrovanou kočičku 4 dny. Chce jenom syrové maso, granulky jí vůbec nic neříkají. A voda jí už asi skoro nic neříká, pije méně. Co mám udělat? Díky za názor. Aneta

27.4.2013

Jana

To snad nemyslíte vážně. Kočka je masožravec a pokud se jí prodloužil život tak to určitě není granulemi, které obsahují stopové prvky masa. To že laik nedokáže kočce sestavit stravu je blbost, stačí si jen trochu nastudovat objektivní věci o stravě koček. Pokud krmíte granulemi, které obsahují alespoň tolik procent masa, které by měli opravdu kočky jíst, tak vám mnohem levněji vyjde koupit kus masa.

27.1.2014

milounp

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, mám doma kocourka, který má půl roku, vzali jsme si ho, když měl asi dva měsíce. Tchýni se okotila kočka, měla 7 koťátek a bohužel si je nemohla nechat. Vůbec není čistokrevný, takové to kotě z ulice. Staráme se o něj dobře, jen jsme začali přemýšlet nad jeho stravou. Krmíme ho kapsičkami i granulemi Whiskas. Sem tam si u nás vyžebrá nějaký kousek zeleniny. Museli jsme s ním na veterinu skrz ouška a tam jsme řekli, že ho asi budeme chtít nechat vykastrovat, protože ho máme v bytě. A paní doktorka nám řekla, že by jsme měli změnit stravu skrz to, aby po kastraci moc nepřibíral. Dala nám na vyzkoušení granule Natural Trainer Kitten. Ty kocourkovi chutnají, ale vyžaduje si i ty kapsičky. Tak jsme vyzkoušeli malou změnu a dáváme mu konzervy Purina Gourment Gold. Svým dotazem se obracím na Vás, zkušené chovatele, jakou stravu by jsme kocourkovi měli podávat, případně co navíc kromě granulí a konzerv. Za každou radu budu moc vděčná, protože tohle je naše první zvířátko a teprve se učíme. Všem děkuji za rady :-). Míša

3.8.2014

B.Dvořáková

Mám kočku mainskou mývalí, krmím 2x denně syrovým masem,střídám drůbeží,srdce,žaludky,krky,hov.srdce,vepř.srdce,ledvinky,slezina,přidávám někdy kvalitní konzervu,vařené maso a neomezeně granule Calibra. Začala jsem tak krmit i 12ti týdenní koťata.Prospívají a přibývají na váze.Jsou veselá, hravá.Slyšela jsem, že se kočce může rozhodit trávicí trakt při podávání granulí a syrového.Můžu tedy krmit syrové a granule nebo je to špatně.

6.11.2014

Tana

Tak to je dobrý, tento článek se absolutně neshoduje s nejnovějšími výzkumy, které udělala jedna americká veterinářka, dlouhodobé podávání granulí kočky doslova ničí, divím se, že tento článek mohl napsat veterinář...

17.12.2014

Stacy

Zdravím, mám dotaz - tento týden si pojedeme pro male 7 týdenní koťátko.. Kotě je vychovávané u statku a zvyklé jist zbytky jídel, mléko s piškoty atd. Budeme mit kotě u baráčku.. Chci se zeptat - když chci pokračovat v krmení domácí stravou - jak spravne začít? Co všechno mám takle malému koteti připravovat? A muže už trochu masa? A ještě dotaz - v kolika měsících muzu kotě vzít ven? Děkuji za odpověď

27.12.2014

Myslete

Vařené jídlo nedělá dobře ani člověku, tak proč mluvit o vařeném a s tím spojených problémů u koček!! Umí snad kočka a jakékoliv další zvíře v přírodě vařit?!! Tak dost rozumování o vařené stravě! A granule také bývají z vařených potravin a hlavně maso je povařené! Vždy se zamyslete co zvíře přirozeně žere v přírodě a to má geneticky zakódované po spousty let a pár let nějaké domestikace jen tak geny nezmění! když si zjistíte co všechno obsahuje maso, tak uvidíte široké složení toho co kočka potřebuje a pak případně doplnit pro komplex živin! Business je ve všem a proto se propaguje a aby taky veterináři měli pacienty, tak jak lidé na stravě Dobromily Rettigové sedí v čekárnách lékařů a pak pěkně papají se svou super vařenou stravou, super tabletky! Takže myslet a hlavně nad tím co je přirozené!

1.11.2015

A.V.

No, Krmíme kočku Whiskasem a nic se jí neděje...

25.1.2016

Eva

My máme dva kocourky, žijí jak v bytě tak venku, krmíme zatím pro koťátka, ale přecházíme v blízké době pro dospělé kočičky na tyto Odkaz chutnají jim moc, předtím jsme zkoušeli i joseru, což si myslím, že je taky dobrá značka jsou mastnější ty granulky, a jsou po nich jak z divokých vajec, a to je jen dobře, i když je to někdy o nervy :) a také kupuji kapsičky Odkaz moc jim to chutná, rozhodně jsou moc mlsné a levné šunty jim nechutnají, takže jim takový whiskas nechutná, jen k tomu čuchnou a jdou pryč, tak jsme museli najít něco sice drahšího, ale aspoň doufám že kvalitního :)

14.7.2016

Alena

Dobrý den. Měla jsem kocourka britské modré a na radu kamarádky, která mi řekla, že kočka je 100% masožravec, jsem ho krmila syrovým masem, které jsem před tím na 5 dní zamrazila. A to ve složení tak, jako když si představíte myš, kterou chytí a sní. Tedy 60%maso, 20% vnitřnost a 20% kosti. Do toho jsem přidávala pouze čistý taurin. Kocourek nikdy netrpěl na žádné nemoci a sám veterinář obdivoval jeho zuby, které měl zdravé a po celou dobu bez plaku, nikdy nemusel podstupovat odstranění zubního kamene. Nikdy netrpěl průjmy. Za to byl pravidelně očkován a odčervován a celý život bez jediné nemoci. Dnes máme koťátko opět britského kocourka a krmíme stále stejně, syrovou stravou. Máme ho měsíc a i když u po odstavení od svojí maminky dostával granulky a u nás jsme mu od prvního dne stravu změnili, průjem neměl zatím ani jednou. Jinak mléko jsme nedávali nikdy, ani kočičí. K dispozici má stále čerstvou vodu. První kocour nebyl nikdy obtloustlý, ani jsme na to nikdy nebyli veterinářem upozorňováni. Také věděl, čím je krmený a že je mu k masu také přidávaný Taurin. Občas mu přilepším nějakým pamlskem v podobě sušených plic nebo kočičího sušeného masa, ale to jen cca 5 kousíčků za den. Naše jídlo nebo jiné zakázané pochutiny bych nepodávala.

25.11.2016

NADA

DOBRY DEN MAM KOCOURA 3 LETYHO MA 6,5 KG JE VYKASTROVANY NEDAVNO PRODELAL ZANET CURAL KREV,, CHODIL CASTO CURAT KRMIM HO PURINOU SUSENYM A FELIXE KAPSICKY CHTELA BYCH PORADIT JAK NA STRAVU KOCOURA ABY NEMEL ZAS TY PROBLEMY S MOCENIM CO DELAT ,,,MOC VAM DEKUJU PREDEM ZA ODPOVED

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz