21.08.13 Výživa

Obezita trápí více než šedesát procent koček

Obezita je v poslední době stále častěji skloňovaným problémem, a to nejen u lidí, ale také u domácích mazlíčků. V případě koček žijících výhradně v bytě se dostáváme na hranici kolem 80 %. To tedy znamená, že drtivá většina koček má nadváhu. Co je její příčinou?

Příjem versus výdej

Kočky od přírody sklony k obezitě nemají. Pro většinu chovatelů je těžké si to přiznat, ale za nadváhu své kočky mohou právě její majitelé. Kočky chované doma mají totiž stálý přísun krmiva a nemusí vynaložit prakticky žádné úsilí pro jeho získání, jako tomu je například v přírodě. Potrava jim většinou velmi chutná, a tím pádem snědí víc, než by potřebovaly. Obezita tedy nejčastěji vzniká z nepoměru mezi příjmem a výdejem energie. Bývá zapříčiněna nadměrným příjmem energetické složky krmiva, zejména tuků. V první fázi majitel příliš nevnímá, že by kočka přibírala a pořád jí dopřává. Ve chvíli, kdy zjistí nebo si připustí, že má kočka nadváhu, už může být pozdě, protože se mohou přidávat další zdravotní problémy.

Rizika obezity

Je nutné si přiznat, že nadváha není jen estetickou vadou. Má totiž významný vliv na zdraví a celkovou vitalitu kočky. Obézní kočky bývají lenivější, tím pádem nepodporují činnost střev a zhoršuje se jim zažívání. Korpulentnější tělesné proporce také mohou kočce bránit v důkladné tělesné hygieně a výsledkem je vypadávání srsti ve větší míře a někdy i kožní problémy. Kromě těchto banálnější následků obezity jsou tu ještě ty závažnější, klinické. Sem řadíme například onemocnění srdce, cév, problémy s dýcháním, záněty kloubů a také cukrovku. Proto je nutné obezitě předcházet a nenechat ji vyústit do rizikového stádia.

Jak obezitu poznat a jak ji léčit

Tím, že kočku máme na očích každý den, je těžké postupné nabírání hmotnosti hned zpozorovat. Nejlépe rozeznáte nadváhu tak, že se na kočku podíváte z vrchu. „Kočka s normální váhou má snadno hmatatelná žebra, která jsou pokryta jen jemnou vrstvou tuku. Dobře jsou hmatatelné i kyčle a je viditelný pas. Obézní kočka prakticky nemá vidět pas. Žebra jsou pokrytá silnou vrstvou tuku, a proto jsou hmatatelná velmi těžko. Tuk se objevuje také v oblasti břicha a při pohledu z boku je lehko viditelný,“ vysvětluje MVDr. Tereza Štěpánková z Veterinární kliniky Průhonice. Léčení obezity je na rozdíl od jejího nástupu velmi zdlouhavé. Nejlepším lékem je tedy prevence. Nicméně pokud už se kočka dostane do stavu, kdy má nadváhu, je nutné upravit její stravovací návyky a samozřejmě krmivo.

Změna životního stylu

„Pokud veterinář neuzná, že by obezita byla v takovém rozsahu, kdy by bylo nutné předepsat speciální veterinární dietu, je potřeba nasadit krmivo s označením light,“ říká MVDr. Tereza Štěpánková. Takovéto krmivo najdeme například v portfoliu značky Purina ONE. Obsahuje o 25 % tuků méně oproti běžnému krmivu pro dospělé kočky. Díky vysokému podílu proteinů je ideální pro snížení a udržení hmotnosti. Současně také pomáhá předejít problémům spojených s obezitou. MVDr. Štěpánková také doplňuje: „Není třeba se bát, že zvolením krmiva s označením light dáváte své kočce něco horšího. Naopak, musíte myslet na to, že prospíváte jejímu zdraví, a díky tomu pro ni děláte mnohem více, než když jí budete nadále kromě klasického krmiva podávat pamlsky.“

Důležitá je také změna způsobu podávání stravy. Kočka s nadváhou by určitě neměla mít ke krmivu neustálý přístup. Dávejte jí ho tedy vždy jen ve stanovených časech, třeba 3x denně a tak na 20 minut. Ideální je ještě měnit místo, na které krmivo dáte, aby si ho kočka musela vždy najít a zvýšila tak svou aktivitu. Neméně důležité je vynechat veškeré pamlsky či vysokokalorické pochoutky. Kočka s nadváhou potřebuje i více pohybu. Proto je dobré ji podněcovat ke hře, nebo pokud je to možné, vzít ji na procházku. Ve chvíli, kdy se kočce podaří zhubnout, je nutné stále dodržovat dietní opatření.