05.04.14 Zdraví a nemoci

Paraziti, nebo stres?

Již v minulosti jsem se na vás úspěšně obrátila s dotazem na chování jednoho z našich kocourků a nyní vás prosím o radu znovu. Máme tři kocoury (nejsou sourozenci), kteří jsou přibližně stejného věku. Celou dobu spolu vycházeli, jsou vykastrovaní. Jsou pravidelně očkování a žijí v čistotě. Žádně změny v chodu domácnosti nenastaly. Před necelým měsícem jsme si všimli, že se jednomu z nich tvoří lysinky. Jsou čisté bez jakéhokoli porušení či poškrábání. Začala jsem zjišťovat, o co by se mohlo jednat, a dočetla jsem se, že by to mohlo být ze stresu. Byli jsme u lékaře a ten nám sdělil, že je to asi od blech, na které je zřejmě citlivý. Nějak se mi to nezdá. Kocouři žijí v bytě, také chodí na zahradu. Kocourek dostal nějakou injekci a kapky proti blechám za krk. Po týdnu jsme byli na kontrole a po dohodě s lékařem, když jsem zavedla řeč na stres, dostal tabletky Alavis Relax 75 mg. Vypozorovali jsme, že dva ostatní kocourci mu občas lehají na jeho místě, číhají za rohem a „bafnou na něj“, či ho prohánějí po bytě atd. Stále je přikrčený a jakoby ustrašený. Baští dobře, nechová se agresivně. Když byl kotě, přišel při nehodě o ocásek a měl problémy se svěračem a možná je proto citlivější povahy...

Odpověď:
Tohle opravdu vypadá na důsledek nějakého dlouhodobého stresu. K tomu Alavisu bych ještě doporučila přidat záchody, aby druzí dva kocouři nemohli mít všechny pod kontrolou, takže je umístěte do jiných místností či pater. Stejně tak pelíšky a škrabadla, ať je jich dost a ať na ně není vidět z jednoho místa. Kočky se někdy ošklivě šikanují na místech, která všechny potřebují, bez nichž se nikdo neobejde, a nejčastěji to bývají právě záchody a pohodlná odpočívadla s dobrým výhledem.
Vzhledem k rozsahu sebepoškozování se obávám, že bude potřeba použít antidepresiva, aby se kocourek dal rychle do pořádku. Pokud jste z Brna a okolí, bylo by nejlepší, kdybych přijela k vám, všechno viděla, posoudila a přivezla i léky. Jestli jste z daleka, zkuste pokračovat s Alavisem a upravit prostředí. Kdyby to nepomohlo, zkontaktujete mne s veterinářem, aby věděl, jaké léky kocourkovi doporučím a mohl pohlídat případné nežádoucí reakce.

MVDr. Hana Žertová

Vážená paní doktorko,
sděluji vám vývoj s naším kocourkem. Včera jsme byli na kontrole a s paní doktorkou jsme se dohodli, že ještě počkáme s vaším oslovením na pomoc (až do dobrání léků). Tak jen ve zkratce: Kocourkovi dále dáváme Alavis a od včerejšího dne i „Bachovu květinovou terapii – strach“. Pomalu se začíná zachlupovat. Prostředí jsme hned po vaší zprávě upravili a uvidíme, jak se bude situace dál vyvíjet.

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz