Porod kočky


 Pro každého chovatele patří  období příchodu koťátek k těm nejkrásnějším a zároveň nejnáročnějším. Je potřeba věnovat dostatečnou a citlivou pozornost kočičí mamince, stejně tak nic nezanedbat v péči o koťátka.

Už se to blíží

Termín, kdy bude naše kočka rodit, si snadno vypočteme. První termín porodu určíme tak, že k druhému dni po prvním krytí přičteme 63 dní. Poslední termín porodu spočítáme dle posledního dne, kdy kocour kočičku kryl, ke kterému opět přičteme 63 dní. Pokud kočka neporodí v předem stanovený termín, ale o pár dní dříve či později, není se třeba znepokojovat, je to normální. Blížící se porod můžeme určit také měřením teploty. Dva, tři dny před porodem obvyklá teplota 38,4–39 °C klesá o jeden stupeň. Před samotným porodem je kočka obvykle neklidná, ráda zalézá a hledá si vhodné místo na porod. Proto je důležité vaší kočce připravit vhodnou porodnici. Je lepší, pokud ji má kočka k dispozici několik dní před porodem. Ideální je papírová krabice (velikost krabice od banánů) krytá ze všech stran, pouze s malým průlezem. Nejlepší je krabice se snímatelným víkem, abychom měli rodící kočku a koťátka pod dohledem a měli k nim dobrý přístup. Porodní bednu umístíme na klidné, nerušené místo bez průvanu, raději do pološera, než na přímé světlo. Na dno porodnice dáme čisté prostěradlo. V místnosti zajistíme dostatečnou teplotu, minimálně 22°C. Pokud je v místnosti chladněji, můžeme na dno krabice dát polystyrénovou desku a obalit ji dekou, dekou obalit i celou krabici a až se koťátka narodí, tak do blízkosti pelíšku umístit přímotop.

Co si před porodem nachystat

Jako přípravu na porod kočky si nachystáme několik starších ručníků či pleny, vše musí být čisté. Můžeme si také opatřit jednorázové, buničité podložky. Ručníky či podložky využijeme při samotném porodu, můžeme opatrně vyměňovat podložky pod kočkou a koťaty a osušit koťátka. Vhodná je také elektrická dečka, na které můžeme nechat doschnout koťátka, aby neprochladla. Elektrickou dečku neumisťujeme přímo pod kočku, nechtěla by potom u koťátek ležet. Dále si připravíme nůžky na přestříhnutí pupeční šňůry, které předem vyvaříme. K dispozici bychom měli mít lahvičky s dudlíky na přikrmení koťat, speciální mlíčko pro koťátka či Tatru grand. Jak jsme si již řekli, připravíme kočce porodnici. Důležité je si zjistit kontakt na veterináře, který bude mít v termín porodu naší kočky pohotovost pro případ, kdyby nastaly nějaké komplikace. Musíme myslet i na to, že kočky často rodí v noci, kočku máme proto stále pod dohledem.

Porod

Porod začíná odtokem plodové vody. Po odtoku plodové vody může ihned začít samotný porod, ale je normální i pokud se ještě hodinu nic neděje. Kočka zrychleně dýchá a na bříšku kočky jsou viditelné kontrakce, stahy dělohy. Někdy se při porodu nejprve objeví bublina, plodový obal s vodou. Nepropichujeme ho a necháme kočku v klidu, slovy ji uklidňujeme, hladíme. Někdy nemusí ani plodová voda odtéct a už nastává samotný porod. Některé kočky si při porodu poradí naprosto samy, jiné budou potřebovat naši pomoc. Snažíme se do porodu příliš nezasahovat, ale jsme kočce stále na blízku a připraveni zasáhnout, pokud to bude potřeba.

Nejčastěji se rodí koťátka napřed hlavičkou, porod koncem pánevním však také není výjimkou. Koťátko se může narodit již zcela zbavené obalu, ale obvyklé jsou i případy, kdy se kotě narodí v plodových obalech. Zkušená kočka obal prokousne, překousne pupeční šňůru a kotě začne olizovat, čímž ho rozmasíruje. Pokud je kočka nezkušená a neví si rady, je řada na nás a musíme jednat opravdu rychle. V místě hlavičky plodový obal opatrně prsty roztrhneme a kotě zbavíme obalu. Krev, která je v pupeční šňůře patrná, stáhneme prsty kousek směrem ke koťátku a kousek k placentě a v místě bez krve pupeční šňůru odstřihneme. Pupeční šňůru odstřihujeme 2 cm od bříška koťátka a chvíli přidržíme prsty, dokud nepřestane téct krev. Kotě osušíme, v pleně ho rozmasírujeme a pokud je kotě v pořádku, ihned ho přiložíme k cecíčkům matky kočky. Koťátka začnou záhy sama sát mateřské mléko. Mezi narozením jednotlivých koťátek mohou být i delší hodinové pauzy, další kotě se však může narodit záhy, během několika málo minut. Je to u každé kočky a každého porodu individuální. Kočce nabízíme během porodu vodu.

S narozením každého kotěte sledujeme, aby odešla i placenta, tzv. lůžko. Placentu necháme kočce pozřít, získá tak potřebné živiny. Při narození více koťat však necháme kočku sníst maximálně tři placenty, při požití více placent by se mohl dostavit průjem.

Pokud je porod ukončen, kočka je klidná, leží spokojeně s koťátky v pelíšku, koťátka olizuje a masíruje. Pod kočkou a koťaty vyměníme podložku a udržujeme je v teple a suchu. Koťátka na digitální stolní váze zvážíme, zapíšeme si jejich váhy a ihned určíme pohlaví koťátek. Pohlaví koťátka se nám nejlépe určí, když je koťátko ještě mokré. Pokud se nám narodí více koťátek stejné barvy a vidíme, že je od sebe nebudeme moci dobře rozeznat, označíme si je. Použijeme k tomu fix, kterým barevně označíme drápky koťátka, naši značku však musíme každý den obnovovat. Pokud jsou koťátka slabá, nebo je ve vrhu více koťat, můžeme je dokrmit za pomocí lavičky a speciálního mlíčka pro koťátka (můžeme ho nahradit Tatrou grand). Mlíčko nesmí být studené, ale zase ne moc horké. I v případě, pokud porod proběhl v pořádku, je lepší, aby kočku prohlédl veterinář a píchl jí injekci na dočištění a spuštění mléka. Nejlepší je přivolat veterináře, který je ochoten přijet k nám domů, abychom kočku cestou k veterináři zbytečně neznepokojovali.

Když nastanou komplikace

Někdy se může narodit koťátko, které nejeví žádné známky života. Takové kotě může být napité plodovou vodou. I v tomto případě zachováme chladnou hlavu a nezmatkujeme. Koťátko vezmeme do pleny, rozmasírujeme ho a krajem pleny vytřeme tlamičku a čumáček. Kotě zhoupneme v dlani, potřebujeme, aby se mu dostala voda z plic. Našimi ústy můžeme vodu z kotěte vysát. Další možnost je kotě chytit za zadní nožky, pověsit hlavou dolů a za zátylek mu nalít trochu ledové vody. Je to často takový šok, že se kotě probere, musíme však dávat pozor, aby se voda nedostala do oušek, čumáčku nebo tlamičky koťátka. Pokud kotě zakřičí, máme vyhráno. Přesto kotě sledujeme, a pokud prská či se mu u nosíku dělají bublinky, otíráme čumáček a vytíráme tlamičku, aby kotě vodu opět nevdechovalo.

Může nastat i případ, kdy je kotě příliš velké a uvízne v porodních cestách. Pokud kočka již nemá sílu kotě vytlačit, či ustanou stahy dělohy, zkusíme jí opatrně rozmasírovat bříško a jakmile začnou stahy, můžeme kočce pomoci kotě vytáhnout. Musíme však postupovat velice opatrně, kotě nevytahujeme násilím, vše provádíme v souladu se stahy dělohy. Když nastane kontrakce, kotě opatrně uchopíme, mírně povytáhneme, při dalším stahu vše opakujeme.

Pokud při porodu nastanou větší komplikace a kočka například několik hodin tlačí a nenarodí se žádné kotě, či ustanou kontrakce (stahy dělohy), případně uvízne kotě v porodních cestách a nemůžeme mu pomoci, pak je důležité přivolat veterináře nebo kočku i s narozenými koťaty k veterináři zavézt. Včas provedený císařský řez často zachrání kočku i s koťátky.

Poporodní péče
Koťátka udržujeme v čistotě, v teplejší místnosti bez průvanu, spíše v pološeru. Pokud koťátka pravidelně pijí a kočka se o ně stará, příliš nezasahujeme, kočku chválíme a uklidňujeme. Pokud se koťátkům nedaří sát mateřské mléko, trpělivě je přikládáme k cecíčkům kočky, opatrně jim pootevřeme tlamičku a navedeme je k cecíčkům. Mateřské mléko je pro koťátka v tomto věku nejdůležitější, získávají z něj potřebné živiny a obranné látky, což nám náhražky mateřského mléka v takové míře neposkytnou.

Kočce je třeba podávat vydatnou potravu a v tomto období ji nijak v jídle neomezovat. Krmíme ji kvalitními granulemi, každý den jí podáváme syrové hovězí maso (musí být 48 hodin přemražené). Do jídelníčku také zařadíme polotučný tvaroh, pokud po něm kočka nemá zažívací potíže. Na posilněnou a doplnění živin kočce nabídneme speciální vitaminové pasty, které zakoupíme u veterináře.

Koťátka každý den, pravidelně ve stejnou dobu, vážíme, a jejich váhy si zapisujeme. Zpočátku přibírají jen pár gramů, důležité však je, aby na váze neubývala. Pokud by se váha koťat snižovala, či některé kotě neprospívalo tolik jako ostatní, začneme ho přikrmovat. K tomu použijeme speciální mléko pro koťátka, nahradit ho můžeme i neslazenou Tatrou grand. V tomto případě by měl koťátko prohlédnout veterinář.

U malých koťátek je jejich vývoj nejrychlejší. Každý den můžeme pozorovat jistý pokrok. V prvních dnech jsou ještě slepá, ale začínají se orientovat a rychleji vyhledávat mámin cecíček s mlíčkem. V dalších dnech začnou otvírat oči, lézt, chodit, hrát si, běhat, začnou se učit pít mlíčko z talířku, okusí svoje první maso, granulky.

Radost z růstu a rozvoje schopností koťátek vám mnohonásobně vynahradí  starost a obavy, které jste prožívali při jejich narození.

Text a foto: Iva Tymráková

Chovatelská stanice britských koček SweetNozzles, CZ

www.sweetnozzles.unas.cz

 

 

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 7.3.2008 14:42:51
Napsáno: 7.3.2008 14:41:41

Forum.

Vložit príspěvěk

12.5.2008

Macek

Naše čičina právě rodí, no už jsem informovaná z internetu co a jak. Moc se těším na ty její miminka a je to pro mě jedinečný zážitek a hlavně jsem zvědavá o kolik nás přibude :))).

13.6.2008

Julink

Můžu se zeptat, jak dlouho musí být kotě u matky než se odkojí???

18.9.2008

štěpánka

Kočenka bude asi za 1 hodinu rodit, už se moc těšíme a držíme jí palce, je to prvorodička peršanka

16.11.2008

ajapr@seznam.cz

Ahojky jak se pozná že je kočka těhotná ????? prosím pište na e-mail : ajapr@seznam.cz

23.3.2009

Eliška Šlingrová

Mužu se zeptat kde se dají koupit jednorázové,buničité podložky na ten porod.Prosím napište mi co nejrichleji na muj mail : eli.slingr@seznam.cz

22.6.2009

Marcela

Nám se včera narodilo šest koťátek. Byla jsem z toho vyplašená, ale Beruška to zvládla obstojně sama a já jen dohlížela

24.7.2009

Bambulovi

Naše Nikita se právě stala matkou prvního koťátka a ikdyž je to prvorodička,vede si parádně...

24.7.2009

Bambulovi

Chtěl jsem ještě dodat,že i my si vedeme dobře,ale to jen díky informacím,které jsme získali na Vašem webu... Díky :)

24.7.2009

Kočičinka

My to zvládli teď :) sedm kousků ... nádhera :)

30.9.2009

Gerda

naše kočička rodila,viděla jsem porodní vak,nic se dál nedělo jela jsem na veterinu a bylo mi řečeno,že porod ještě vůbec nezačal a jesttli do následujícího dne neporodí ať v pět odpoledne přijdu,že lékař tam v pět bude,byla jsem tam ,kočička naříkala pak už jen trpně ležela a cítila jsem zápach,lékař nepřišel ani nebral telefon tak jsem jsem v sedm večer sháněla veterináře,byla tto neděle naštěstí se podařilo,následovala operace no hrůza dostala desetiprocentní naději ,ale odolala,i tak se někdy zachová mvdr

7.3.2010

monika

Monika co se stane s kockou po porodu kdyz jí vsechny kotata umrou.Piste na adresu PECHEROVA.M@seznam.cz Dekuji

1.4.2010

vendula

Naše kočka bude asi dneska rodit já mam o ní trochu strach , sice už jednou rodila ale předčasně taže koťata umřely.

9.4.2010

Milan

Stává se, že kočka pár dnů po porodu může krvácet? (mám na mysli menstruaci) Děkuji za odpověď

25.4.2010

Teri

Naše kočka porodila 4 kotata 2černý a 2bílý. Nevíte kdy je můžu někomu dát jako můžu hned po tom co přestane kojit????? nyndy@email.cz

10.5.2010

Iveta

zrovna sem přišla ze školy s kámoškou a moje kočička u sebe měla tři krásná kotátka :)

12.5.2010

Ivetta

Daruji kocourka kotatko po kojení zatím je 6dnů staré napište zda máte zájem.ichatka@volny.cz

2.6.2010

Katka Jílk.

nás čeká přírůstek do rodiny na konci června.Moc děkuji za informace z Vašeho webu.

14.7.2010

zuza77

Darujeme koťátka začátkem srpna. Volejte 604 596 013. Ml. Boleslav.

19.9.2010

kiki

prosim rychle odpovedet nase kocka tet rodi prectete si prosim cas ve ctvrt na 1 rano a de zni krev umrou kotata nebo to je dobry kotata se ji pri hmatu hejbou

27.9.2010

Diana

Dobrý den mám kočičku která bude rodit poprvé,a nemá někdo naké zkušenosti moc se o ně bojím děkuji.

4.3.2011

konik

jak mam poznat jestli je kocka zkusena nebo ne

13.3.2011

martin

naše micinka může rodit každou chvíli

6.4.2011

helca

Taky mame Micinku :) ceka kotatka,teda alespon si to myslim,ne urcite jo! Moc se tesim,i kdyz mam trochu strach. Behem mesice pribrala kilo deset deka a zvetsilo se ji brisko,tak je to jistota,ze jo? Poradte nekdo prosim.

29.4.2011

Barča

Já mám doma britskou kočku a narodili se jí koťátka moc hezké jsou čtyři jenže si doma můžem nechat jen jedno takže nabízím zdarma koťátka rozvezem po Zlínském kraji tel:722728033 PS:hezké stránky

15.8.2011

Míša

mám dotaz, kdy můžeme odtrhnout kotata od kočky a předat do rodin? dekuji

28.8.2011

Sandy

Naše kočka je šest týdnů po porodu,má šest kotat a od porodu má průjem.Chodí 5x denně na velkou a hodně pije,jinak žádné problémy nemá.Pozřela všechny placenty, nemůže to být tím?Je to britka a stravuje se granulemi a kapsičkami.Za odpověd děkuji.

18.5.2012

sofie grundzova

Dobry den ja bich se chtela zeptat moje kocka porodila mladata a je to jeden den co jsou na zivu a jedna snich umrela muzu jse zeptat proc ty dve nechce a jednu chce pili 4 ale jedna umrela ty 2 moc nechce otahuje se odnich a tu jednu normalne koji ale nevim co mam delat muze te mi pomoc prosim

12.6.2012

lucka

dobrý mužu se zeptat?Naše kočička porodila mrtvé kotátko a nevím jestli v ní nezustalo jěště nějaké.Jak to poznám a je normální že ji po porodu mrtvého kotátka pořád kape krev?Děkuji za odpověd

12.6.2012

lucka

lucka.stejskalova@seznam.cz

8.7.2012

A. Fahrnerova

Moje kočka čeká kotata. Dnes už zrychleně dýchá, hodně odpočívá. Je trošku menší než by měla být, a rodí poprvé, tak doufám že nenastanou komplikace. :) Jinak děkuji za informace.

31.7.2012

petra

Moje kočka, v neděli podruhé porodila a je od té doby nějaká zmatená, chodí jako kdyby nevěděla co se s ní děje. Mohl by mi někdo poradit co s ní může být. Na mail petracikanova@seznam.cz předem děkuji

10.10.2012

Nela

ahoj naše kočka Sára je už tři týdny těhotna a diky vaší stránce se už nebojím děkuji těším se budou určitě hezká s pozdravem a z díky vaše Nela děkuji i za ni.

10.10.2012

Nela

ahoj to jsem zase ja jenom se chci zeptat jestli je normalni kdyz ma kocicka nafoukle ceciki dekuji za odpověd dekuji a drzim Sarice palce od pověd pište na kazapletalova@seznam.czsnad se to povede diki bohu za vas web jste hodna a jeste jeden dotaz mame dva kocourky jednoho kastrovaneho a druheho neka.muzou pak kotata k nemu

1.12.2012

Linda

Ahojky!Moje kočička je stará sotva 6 měsíců a už zřejmě čeká první koťátka.Můžu se zeptat kolik se jich asi tak narodí?A nenastanou komplikace když je kočka sama ještě kotě?Děkuji.

9.4.2013

jitka

Naše kočka, tedy ona není úpně naše, ale už tak 4 měsíce k nám chodí na dvůr i domů, dostává pravidelně nažrat, tak se jí tady líbí. Právě včera v noci porodila, ale jelikož není kočka domácí, tak porodila ve stodole na seně. Nevím tedy kolik koťátek se narodilo. Jsem moc ráda, že už to má za sebou, když včera nepřišla, docela jsem se o ni bála. Už jsem si na ni zvykla a mám ji ráda, je to takové naše černé, chlupaté štěstí. Moc děkuji za informace tady na webu, pomohly mi, hlavně teď když se blížil porod.

7.5.2013

Micina poprvé rodí

ahoj moje kočka včera strašně mnoukala a chodila za nami jak splasená,ale potom sme si vsimli ze ji z roznozí teče krev a byla tehotna ak me hned trklo ze bude rodit. Potom jsem sla na večeri a meli sme zaplou ventilacku v okne a ji to tak bolelo ze ona nam strkala tapky do okna a pak ji praskla voda a sla rodit. rano jsme se bili divat co tam ma mela dva mourovate kocourky a jí to nevadí ze ji do nich gabáme.

7.5.2013

micina poprvé rodí

luckastejskalova: to se stáva že kocka porodí mrtvé a ta krev kape kazdé aj nasi micine mela sem ji na sobe a cele kade krvave

20.5.2013

vNtnUaQnkanOfb

<a href="Odkaz online consultation propecia</a> >:))) <a href="Odkaz cialis</a> >:) <a href="Odkaz car insurance</a> %O <a href="Odkaz auto insurance</a> %[ <a href="Odkaz insurance quotes</a> osi

9.7.2013

Mikky<3

Elinka včera porodila 3 krásná černá koťata je normální že po porodu zvrací a má průjem? Je prvorodicka. Diky za odpoved tuti47@seznam.cz

17.4.2014

Lea

Ahoj, před čtyřmi dny naše kočička rodila. Narodila se jí 3 koťátka, ale jedno z nich druhý den zemřelo. Zbývají nám tedy 2 koťátka a já mám strach o jedno z nich. Váží jen 86g a je výrazně menší než to druhé (130g), má urousanou srst a navíc má konec ocasu podivně zalomený. Děkuju za odpovědi, co má dělat.

7.5.2014

nela

včera smesi s mují babičkou lídou četli vaše příspěvky PROTOŽE Z NAŠÍ KOčkou smesi už nevědeli rady.a dneska senám narodili 3 krásné kotatka 2 kocouri a jedna kočka

23.5.2014

nela

a ty kotatka už vidí napištemi prosím

20.6.2014

zuza

Ja mam moc ráda kočičky

1.7.2014

anna

Můžu se zeptat, jak dlouho musí být kotě u matky po porodu? Piste na ancecadova@seznam.cz Dekuji

25.7.2014

tomasbalus

mám otázku máme kočku je jí 4 a nevím jepstly muže kravské mléko pít po porodu koťat

15.8.2014

katka

naše kočička porodila 4 kotátka a jedno je takové menší kolik gramů by mělo mýt asi ve šesti dnech? napište prosím na email katacornejova@seznam.cz děkuji

20.1.2015

aneta

ahokjky nase micka bude mit kotyta za jak dlouho se na rodi???

27.4.2016

Lovee

Dobrý den. Naše kočka včera v 7 ráno začala krvácet. Pak to přestalo, ale měla nepravidelné kontrakce, které pak skončili a do teď se nic neděje, jen spí. Poraďte, je něco špatně? Co máme dělat? Je to její 3.porod a ty předešlé prošli v pohodě. Předem díky za odpovědi a rady.☺

17.8.2016

Dužka

Ten pocit když vám kočka rodí už 3 dny a nic... a na internetu nejsou žádné rady jak jí pomoct... a rodiče s ní nechtějí k veterináři a ona se trápí...teď už jí kouká kousek hlavičky ale má malou emm emm takže to prostě nejde... myslím že jsou všechny mrtví a vše je v píči :)

23.9.2016

Veronika

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se dá něco dělat, pokud se koťata narodí předčasně? Naší kočce se dnes v noci narodily koťata, ale nemají ješťě ani vyvinutou srst, jsou studená a nepijou. Jen občas mňouknou. Dalo by se jim nějak pomoci, nebo.. Odpověď prosím odešlete na email v.neulingerova@seznam.cz Děkuji

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz