Co je Maneki Neko?


Maneki Neko je druh japonské sošky, která vyobrazuje kočku a používá se jako talisman. Má za úkol přinášet štěstí a bohatství svému majiteli. Oblíbená je především v Japonsku, ale také v Číně a dalších asijských zemích.

 

Neko znamená v japonštině kočka, Maneki se dá přeložit jako pozvání. Této moderní kočičí bohyni se často říká „kočka štěstí“ nebo „vábící kočka“, protože má zvednutou tlapku. Podle tradice má zvednutá pravá tlapka přinášet bohatství a štěstí, zatímco levá tlapka přivolává zákazníky. I to je ten důvod, proč ji najdete u vstupu do obchodů, barů a restaurací po celém Japonsku. Některé verze této sošky, umí s tlapkou dokonce kývat jako gesto pozvání. Na krku má často červený obojek s rolničkou, který se také spojuje s bohatstvím. Nejčastěji se vyrábí v bílé nebo zlaté barvě. Bílá kočka je symbolem pozitivní energie a čistoty, zlatá přináší bohatství a prosperitu. Zvláštní je, že kočka nemá žádný ocas, připomíná tak japonského bobtaila – kočičí plemeno bez ocasu.

 

Foto: pixabay.com


Vanda Ročková
Napsáno: 18.4.2019 14:11:42

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz