Signalizace a uši


Pozice uší představuje jeden ze signálů, podle kterých poznáme, jestli se kočka chystá k útoku…

 

Pokud má kočka sklopené uši zcela k hlavě, naznačuje to na obranný postoj. Když je má sklopené, ale zkroucené tak, že je zepředu vidět jejich špička, chystá se zaútočit. Jestliže dojde k souboji, bude mít bránící se kočka uši neustále sklopené k hlavě, ale útočník je zcela sklopí a v okamžiku skoku na druhou kočku jimi střihne. Pokud zůstane jednoznačným útočníkem, tak po přerušení útoku zvedne uši rychle zpět do agresivní pozice. Jestliže se ale nechystá v šarvátce pokračovat, vrátí uši do neutrální polohy. Ale nemyslete si, že se jedná o nějaké pomalé pohyby, vše je tak rychlé, že je téměř nemožné je při normální rychlosti zřetelně zaznamenat…

 

Koťata

Malá koťata nemají ještě pohyby ušima úplně pod kontrolou. Ve věku jednoho týdne mají uši kulaté a nepohyblivé, ve dvou týdnech se vyvíjejí, ale jsou po celou dobu ohnuté a stále ještě nepohyblivé (vypadají trvale v obranné pozici). Ve věku tří týdnů se uši vzpřimují, jsou tlusté a pohybují se jen zlehka. Když je kotěti měsíc, jeho uši už jsou zcela vzpřímené. V pěti týdnech jsou stále pružnější a už se dají sklopit, ale stále se však nedají v zadní části úplně ohnout. Změna nastává o týden později – v šesti týdnech – kdy už jsou uši velké a při kontaktu se dají ohnout. V sedmi týdnech už se už dobře ohýbají, ale při hrách koťata obvykle nevydávají útočné nebo obranné signály.

 

Zdroj: 100 způsobů jak rozumět vaší kočce, Roger Tabor, Mladá fronta


Vanda Ročková
Napsáno: 26.1.2013 15:42:33

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz