Všechno, co jste chtěli vědět o kastraci koček


Ve společnosti stále přetrvávají předsudky, že kastrace kočkám škodí. Není to pravda, protože jim naopak může prodlužit život…

 

Proč kastrovat?

Pod pojmem kastrace rozumíme operativní odstranění zárodečných žláz. Jedná se o drobný a bezpečný chirurgický zákrok, kterým se sníží riziko mnoha onemocnění. Pro kočky je například velmi nebezpečná nákaza tzv. kočičí leukémií (FIV), která se přenáší slinami. Když se toulají a dovádějí s ostatními kočkami, pravděpodobnost poranění a přenosu infekce slinami je velká. Vykastrovaní jedinci mají menší potřebu se toulat a prát, čímže se pravděpodobnost přenou FIV sníží.

Důležitým důvodem pro kastraci je neplánované zabřeznutí kočky a smutný osud nechtěných potomků. Kočka může mít až tři vrhy koťat za rok, každý po šesti mláďatech, a najít láskyplný domov 18 koťatům každý rok představuje problém. Nejčastěji končí koťata v útulku nebo ještě hůře - pod koly aut.

A v neposlední řadě je dobrým důvodem pro kastraci i psychická pohoda zvířete. Zodpovědnému majiteli záleží na spokojenosti a vyrovnanosti svého mazlíčka. Kočka, která je chovaná v bytě a prožívá pravidelné říje, je dlouhodobě sexuálně nevybitá a v důsledku toho může být nervózní a nespokojená.

 

Kastrace „holek“

Tvruení, že kočka musí mít alespoň jednou za život koťata, je nesmyslné. Naopak březost a četné porody kočky vysilují. Kastrací se vyloučí riziko rakoviny vaječníků a dělohy a výrazně se sníží pravděpodobnost onemocnění rakovinou mléčné žlázy. Kastrace kočky není drahá záležitost, stojí od 800 Kč do 1600 Kč podle konkrétního veterinárního pracoviště, hmotnosti zvířete, použitého druhu anestezie apod. Kočkám veterinář často s vaječníky odstraní i dělohu (rána se kočkám hojí déle než kocourům).

 

Kastrace „kluků“

Kastrovaní kocouři se dožívají vyššího věku díky tomu, že nejsou ovládáni sexuálním pudem a nehrozí jim úrazy z dobrodružných milostných výprav. Život s kastrovaným kocourem je snesitelnější i pro jeho majitele. Nekastrovaní jedinci si totiž dokazují dominanci značkováním svého teritoria – pach jejich moči i chování je agresivní. Po kastraci tyto projevy samy odezní. Cenově se zákrok (odstranění varlat) pohybuje v závislosti na veterinárním pracovišti, hmotnosti konkrétního zvířete, použitém druhu anestezie apod. v rozmezí od 600 Kč do 800 Kč. U kocourů se ranka hojí velmi rychle.

 

Kdy kočku kastrovat

Provést kastraci je ideální u samic již v období po prvním mrouskání (kočičí říji), což je jednoznačnou známkou pohlavní dospělosti zvířete. U většiny koček se dostavuje v cca šestém měsíci věku, u mohutných a ušlechtilých plemen o něco později. U kocourů se doporučuje věk mezi deseti měsíci až jedním rokem. Předčasná kastrace může ovlivnit vzhled kočky do budoucna, u kocourů pak vést i ke vzniku urologických problémů.

 

Sexuální život koček

Říje je období, kdy je kočka sexuálně aktivní a může zabřeznout; dochází k ní v průběhu celého roku. Trvá zhruba 3 až 15 dnů a období mezi jednotlivými říjemi může být u některých koček pouze tři týdny až měsíc. Klasickými příznaky říje jsou neklid, protahování se, otírání se o nohy chovatele, časté močení, nepravidelný a snížený příjem potravy nebo snaha uniknout ven za kocourem. Sexuálně neuspokojené kočky zažívají nepohodu. Kocouři v období říje koček projevují taktéž neklid, jsou více cítit a ve zvýšené míře značkují močí své teritorium.

 

Život po kastraci

Bezprostředně po operaci

Probouzení z narkózy je pozvolné, ze začátku má kočka zalepené oči a nekoordinované pohyby. Dopřejte jí klidné, teplé a bezpečné místo, odkud nemůže spadnout. Vodu a krmení můžete nabídnout až po nabytí plného vědomí. Kocour je druhý den po zákroku zcela v pořádku, není potřeba zvýšená péče. U kočky (samice) je pooperační péče delší. Je třeba zabránit jí, aby si lízala a sama ošetřovala operační ránu. Vnější stehy se vytahují zhruba po týdnu.

 

Změna povahy a společenského postavení

Kastrací se sexuální frustrace vyřeší, po operaci se kočky chovají stejně jako dříve mimo období říje. Přestane je trápit sexuální neuspokojení, protože zmizí sexuální pudy. U dominantních kocourů, kteří si svá práva hájili za každou cenu, může po kastraci agresivita ustoupit nebo úplně vymizet. Není také prokázáno, že by se kastrací snížila inteligence koček. Naopak, častějším kontaktem s člověkem jsou ochotnější naučit se novým dovednostem. Kočky žijící ve vícečetném chovu mohou po kastraci na pomyslném stupínku hierarchie skupiny o něco klesnout. Tím více se upnou na člověka. Kastrované kočky jsou obecně mnohem mazlivější, nechají se rády hladit a více se drží domova.

 

Čím krmit kastrované kočky?

Chuť k jídlu je u koček i kocourů v reprodukčním období velmi potlačena, proto hubnou. Pohlavní hormony totiž ovlivňují biochemické procesy v organismu. S hormonální změnou může dojít ke změně temperamentu, potravního chování a metabolismu. Kastrovaná zvířata mají většinou výborný apetit, takže se musí naopak hlídat, aby příliš neztloustla. MVDr. Leoš Železný k tomu dodává: „Kočky bývají po kastraci klidnější a lenivější; nedostatek pohybu spolu s dobrým apetitem vede často k nadváze. Kastrované kočky jsou navíc náchylnější na urologické obtíže. Lepší než řešit následky, je předcházet nadváze a urologickým potížím podáváním speciálního krmiva pro kastrované jedince.“ Novinkou na trhu je například krmivo pro kočky po kastraci a sterilizaci Perfect Fit Pro-Sterile™ (www.perfectfit.cz), které pomáhá méně aktivním kočkám udržovat optimální hmotnost a předcházet urologickým problémům.


Vanda Ročková
Aktualizováno: 28.5.2011 15:41:15
Napsáno: 28.5.2011 15:38:49

Forum.

Vložit príspěvěk

24.6.2011

Naďa

dobrý den, zajímalo by mne jak se chovají dva kastrovaní kocouři? Stáří obou cca 2 roky. Vím, že je to individální,ale nemám vůbec žádné zkušenosti. pořídit již k domácímu kocourovi kočku nebo kocoura ? Měla by být starší nebo mladší příchozí kočka ? díky za odpověď

22.2.2012

Helena

Máme krásnýho šedivýho kocourka - no, spíš velkýho kocoura. Před kastrací byl divoký, lekavý, nedal se pohladit. Po kastraci se úplně změnil, je to naprostý mazel, lekavost ustoupila. Skoro vůbec neztloustl, spíš zmohutněl a loví jak o život. Kastraci doporučuji, konečně je klid. Máme ještě kočičku - holku, ta je taky kastrovaná a jsou s naším kocourkem nejlepší partaci. Mourek jí dokonce loví a nosí myšky !!

25.1.2013

pavouk

Poradte mi prosimMame doma kocicku 5 mesicni a vratil se nam po 6mesicich 2,5roku stary kocourek.Porad na sebe syci a prskaji.Co mame delat aby si na sebe zvikli.Dekuji pavouk

29.4.2013

Adel

Dobrý den chtěla bych se zeptat kolik stojí kastrace mladé kočky (5 měsíců) Děkuji za odpověď. :)

3.5.2013

David K.

Dobrý den. Prosím o radu, máme kočičku po kastraci, stehy jsme si zvládli bez problému vyndat sami cca 6-7 stehů ale přesně mezi prvním a druhým stehem (bráno od konečníku) klouká přímo z jizvy ještě "šnůrka", která vede do břišní dutiny, pod kterou tesně je cítit uzlík a šňůrka má poue jeden konec a nedá se vytáhnout, nechci používat více síly, když nevím co to můlže být. K veterináři se mi zbytečně nechce když je jizva pěkná a bezproblémová. Děkuji za odpověď.

19.5.2013

Markéta

Dobrý den mám doma kočku a je právě po kastrování nevím jak ji udržet v tepla protože když ji zabalim do deky tak mi odpajdá pryč a zase spadne a spí.

28.8.2013

Dája

Dobrý den. Naše kočka má 4 dny stará koťata. Kdy může být po jejich odchování kastrovaná? Děkuji za odpověď.

5.9.2013

Lucka

Dobrý den chtěla jsem se optat..Mám kočku vykastrovanou už cca 4-5 měsíců a ted mi začala počůrávat veškerý věci doma a vůbec nevím proč jestli je to důvodem že jsme jí koupily nový záchod do kterého chodí netuším co je příčinou :( děkuji za odpověď Schreibová Lucka..mei Lucak89@email.cz

16.1.2014

Libor

dobrý den chtěl bych upozornit ,že u kastace kocourů muže dojít k dalšim problemům s močovými cesty ,kdy nasledně dochazí k dalšim chir. zákrokům a to odstranění zbývajícího přirození a tim zvnikne kocourkovi pseudovagina i tento zákrok nemusí být konečný ,dále se můžou cesty zanášet a nasleduje cevkovaní. U koček chovaných venku je pravděpodobnost menší ,ale u koček s menším pohybem skoro pravidlem.

28.1.2014

Andrea

Libor: Dobrý den Libore, mohu se zeptat jak jste přišel na tento názor? Náplní mojí profese je mimojiné i poradenství ohledně zdraví, chování a výživy koček.Skoro denně se majitelé ptají na problémy spojené s kastrací. A zmiňují právě problémy s moč. cestami. Spousta z nich, skoro většina která už kočku někdy měla mi říkala že se kastrace obávají protože jejich minulý kocourek měl záněty moč. cest například. Po pár otázkách které jsem jim položila jsem ale přišla na to že problémy kocourci měli díky nesprávnému krmení. Každý totiž krmil marketovými krmivy jako je Kitekat, Whiskas, Propesko a podobné "krmivo" které obsahuje jen obilí, barviva, dochucovadla a hlavně sůl která je hlavní příčinou problémů s ledvinami a celkově moč. cestami. Kvalitním krmením spoustě problémů předejdete, kastrace není opravdu příčinou Vámi uvedených problémů.

3.3.2014

naty

Andreo jake krmivo tedy doporucujete, mame kockuz ulice a nechce se mi kupovat predrazene zradlo, ale pokud obsahuje maso, tak si rada necham poradit.

21.3.2014

Vlasti

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli za kastrovanými kočkami nadále chodí kocouři. Děkuji za odpověď.

4.4.2014

Libuše

mám 2.letou mourovatou kočičku, kterou jsem nechala před rokem vykastrovat...bohužel je to 3.týdny co se mi nevrátila ze své ranní procházky...z našeho okolí zmizeli další cca 3 kočky...je šance, že se vrátí???

17.4.2014

Lenka

Dobrý den, máme doma koucoura i kočku (oba - 2 roky stáří), oba byli zhruba před rokem kastrovaní. Kocour bohužel měl pouze jedno varle, lékařka při kastraci zkoušela najít i to druhé někde v těle, bohužel bez úspěchu a bylo nám řečeno, že buď to bude v pořádku nebo se sexuální chování může opět projevit. A to se bohužel projevuje, jak tomu nyní zabránit? existují nějalé tabletky nebo injekce, bylo nám řečeno že pouze čip? Děkuji za odpověď

3.5.2014

lenka

dobry den mam kocku ma 11.den kotata kdy je vhodna kastrace dekuji za odpoved

7.6.2014

Nikola

Dobrý den, chci se zeptat... Včera jsme byli s kočičkou na kastraci. Ted leží na posteli, a občas tak strašně "zařve" , jako by naříkala. Bolí ji to? Nebo to je jen z té narkozy?

1.7.2014

Radek

Dobrý den, moje kočka je dva týdny po porodu a chtěl bych se zeptat, kdy může znovu "otěhotnět", a kdy ji co nejdříve můžu po porodu nechat vykastrovat. Děkuji za odpověď. stancik.radek@seznam.cz

1.8.2014

katka

Dobrý den, mám doma kocoucka -kříženec britské modré kočky a britské činčily, chtěla bych mu dopřát opravdu kvalitní krmivo,ale kohokoliv se zeptám, názor se liší! Mohla by jste mi doporučit krmivo které je vhodné pro tří měsíční koťátko? Popřípadě čím krmit i v dospělosti? Děkuji za odpověď

10.9.2014

Lucie

Zajímalo by mě, kdo tohle vymyslel:" Kastrované kočky jsou obecně mnohem...... více se drží domova." Zrovna jsem se vrátila z venku (opět) a naše drahá nechce domů ani bohova! Courá se o ulici dál a doma ji vidím míň a míň.. :(

12.9.2014

vivi

Dobrý den přestane být kočka po kastraci agresivní

14.12.2014

Jitka

Dobrý den, náš kocourek dva roky po kastraci projevuje sexuální chování tím, že si mi vleze na kolena a o ně se tře a u toho přešlapuje. Čím to může být?

17.1.2015

Tymon

Zdravím, mám kočku po kastraci, je to přesně 7 dnů. Dneska jsem si všiml že ji rána natéká, stehy jsou v pohodě, vše pěkně srůstá ale dělá se jí okolo ní boule, je to bormální?

7.11.2015

Jana

Dobrý den. Mám kocourka venku. Často se s ostatními kocoury pere a bývá zraněný.Chtěla bych ho nechat vykastrovat, ale pan veterinář mi řekl, že to dělat nemám. Prý jsou vykastrovaní kocouři šikanováni od ostatních a byl by bit pořád. Prosím poraďte. Vzrůstově je menší a proti velkým kocourům nemá šanci.

16.2.2016

Yacobbo

Dobrý den, mám dvě kočky, nekastrované 1,5let a druhá rok. Chovam je u sebe v bytě. Chtěl bych se zeptat, zda k ním můžu dat kastrovaneho dvouletého kocoura. Má s tím někdo zkušenosti? Dekuji

26.7.2016

Aka

Ahoj, sháněla jsem krmivo pro kastrované kočky a narazila jsem na krmivo Faraon,máte sním někdo zkušenost?

26.7.2016

ADEL

AHOJ ADEL JAK SI PSALA ZE CHCETE KOCOICKU VYKASTROLOVAT TAK MUZE AZ OD 1 ROKU

9.8.2016

Klárka

pro Aka: zkušenost mám a dobrou :-)

24.8.2016

Ghába

Kočičku mám doma dva roky a Faraon můžu jedině schválit.Má vysoký podíl masa,a to samo o sobě vypovídá o kvalitě,taky objednávám

26.8.2016

Aka

Děkuji za reakce,dneska jsem objednávala tak doufám že brzy dorazí:)

23.9.2016

Berenika

Ahojky.Musím říct že jsem původně objednávala úplně jinou značku granulí ale naša mamka bere faraon pro její kočku a tak nám jich trochu odsypala na vyzkoušení.Kočce zachutnaly a ted objednávám taky:)

25.9.2016

Káťa

Za jak dlouho vám granulky z faraonpetfood vždycky dojdou?? Netrvá to dlouho?

24.10.2016

Berenika

Dlouho to netrvá,i mamka byla vždycky spokojená:)

27.10.2016

Stáňa

Kupuji také Faraon krmivo pro kastrovaé kočky,já to beru na faraonpetfood.cz a jsem spokojená s krmivem i s dodáním

7.2.2017

Tereza

Dobrý den, mám kočičku 1rok. 14 dni po kastraci. Začala lehce zas mňoukat a třít se jak kdyby se mrouskala. Nemáte s tím někdo nějakou zkušenost?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz